16.11.2020, 14:23
Praktycznie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został unormowany Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który jest obchodzony 16 listopada. Z brakiem akceptacji coraz częściej ma styczność naprawdę sporo osób i właśnie ta data ma to podkreślać. Zasygnalizowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów tego typu jest zachętą do tego, by znaleźli wyjście z tego dużego problemu. Edukowanie, ale również organizowanie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu upowszechnianie akceptacji oraz brak gnębienia osób dyskryminowanych, co według organizacji UNESCO jest przynoszącą efekty metodą przeciwstawiania się wszelkim nietaktownym zachowaniom w tym zakresie.
Coraz częściej występujące zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były spowodowane stworzeniem tego rozwiązania. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, zmagają się właśnie te mniejszości, co zarejestrowano na przestrzeni wielu lat. Świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się korzystne w odnalezieniu głównych przyczyn kiełkowania nietolerancji, ale również mają ogłaszać, jak niepokojące są oznaki nietolerancji dla osób prześladowanych. Tego rodzaju akcje być pomocne do tego, aby dowiedzieć się, czym właściwie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności, ale też oznajmić, co to jest uznanie i poszanowanie różnic indywidualnych. Ma też pouczać, nauczyć doceniania różnorodności względem kultur, zrozumienia innych ludzi, ale także zamysłem takich działań jest umiejętności wysłuchiwania.
Jak w naszym kraju obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?
Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali zgodny manifest, w którym przekazują silne oparcie dla osób, które doświadczyły fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Pod zgodnym manifestem wstawił się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent stolicy, Trzaskowski Rafał powiedział, że solidarność tego dnia będzie manifestowana poprzez wywieszanie tęczowych flag, a także oświetlania budynków. Przede wszystkim w tęczowych barwach został podświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.
16.08.2023, 11:40
23.07.2021, 15:31
14.12.2021, 10:42
25.10.2021, 11:33